Merhaba, bu ilk ziyaretiniz mi? Buradan kaydolun.
Kapat
   
©

Google Reklamları

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.106
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Alkolün Zararları Alkolün Toplumsal Zararları Alkolün yan etkileri

  aşırı alkol kullanımının yan etkileri, alkolün topluma yönelik zararları, alkolü içeceklerin topluma yönelik zararları, alkolün bireysel ve toplumsal zararları, alkollü içki içmenin topluma yönelik zararları, alkolün topluma yönelik il zararları, alkolun topluma yonelik zararlari nelerdir, alkollü içecekler ve topluma yönelik zararları, alkolün yan etkileri zararları,


  Beyin ve Sinir Sistemi

  Aşırı alkol kullanımının beyin ve sinir sistemi üzerine önemli etkileri vardır. Alkol geçici bir bellek kaybına da neden olabilir. Gerek yeni içmeye başlayanlarda gerekse aşırı kullananlarda içtikleri dönemin tümünü ya da bir bölümünü unutmak sık görülen bir durumdur. Aşırı alkol kullananlarda,içki bırakıldıktan sonra birkaç hafta süren geçici bellek kayıpları da görülebilir. Ancak alkolden uzak durulduğunda bellek sorunları ortadan kalkabilir.


  Alkolün Zararları Alkolün Toplumsal Zararları Alkolün yan etkileri

  Aşırı alkol kullanımı uyku bozukluklarına ve bütün gece uyuduktan sonra bile sabah bit-km kalkmaya neden olabilir. Beynimizin etkinliğiyle hafif veya orta uyku derinliği dönemlerinden,rüya gördüğümüz uyku dönemine geçeriz. Bu döneme hızlı göz hareketleri (REM) dönemi denir ki fiziksel ve ruhsal sağlığımız bu döneme bağlıdır. Ne yazık ki alkolün anestezik (narkoz benzeri) etkisi beynin yeterince REM uyku dönemi oluşturma yeteneğini etkiler ve bu durum aşırı alkol kullananlarda görülen sabah yorgunluğunun sebebidir.

  Bazı kronik alkoliklerde Wernicke-Korsakoff Sendromu denen bir nörolojik bozukluk bulunabilir. Bu bozukluk özellikle kötü beslenen (özellikle yetersiz tiamin[B1 vitamini] )alkoliklerde görülür.

  Hastalığın ilk belirtisi göz kaslarında ani güçsüzlük ve felce bağlı çift görmedir. Zamanla hasta yardımsız ayakta duramaz veya yürüyemez. Wernicke-Korsakoff Sendromu nda hasta özellikle yakın geçmişe ait olayları unutur,ayrıca çok ileri derecede bellek kayıpları da ortaya çıkabilir; dönem dönem kim olduğunu bile unutur. Ayrıca bu kişilerde kendi kendine konuşma, bulunduğu yerin ve zamanın farkında olmama ve halüsinasyonlar (gerçek olduğu düşünülen hayaller) görülebilir.

  Wernicke-Korsakoff Sendromunun tedavisi bellidir:alkolden uzak durmak ve vitamin yetersizliği belirtilerini geriletmek için tiamin (B1 vitamini) kullanmak. Ancak bu bozukluğun yol açtığı şikayetler genellikle tam olarak ortadan kalkmaz.

  Sindirim Sistemi

  Alkol midenizin iç yüzeyini örten tabakayı tahriş ederek gastrite, kusmaya yol açarak midenin üst bölümü ve yemek borusunun alt bölümünde küçük yırtıklara neden olabilir; Mallory-Weiss Yırtıkları denen bu küçük yırtıklardan kanama olabilir. Uzun süre alkol kullanımı özellikle B vitaminlerinin (özellikle folik asit ve tiamin) ve diğer besinlerin emilimini engelleyebilir. Alkol kullanımını kestiğinizde bu sorunların çoğu ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, yağlanmış veya büyümüş karaciğer, alkol hepatiti veya yemek borusu varisleri gibi sorunlar acil tıbbi müdahale gerektirir.

  Dolaşıma katılan alkol karaciğere gelir ve orada enzimler tarafından parçalanır. Sağlıklı bir karaciğer alkolü saatte 50 kalori oluşturacak bir hızla parçalar. Bu 30ml. viskiye eşittir. Eğer karaciğere gelen alkol bu miktardan fazla olursa, parçalanana kadar kanda kalacaktır.

  Alkol kullanımından sonraki gün ortaya çıkan baş ağrısı ve ağız kuruluğunun nedeni pek belli değildir. Olası bir neden, alkolün idrar söktürücü etkisi nedeniyle oluşan su kaybıdır. Bu, dehidratasyona (vücuttaki sıvının azalması) neden olabilir. Bu şikayetlerin ortadan kalkması için dinlenmek, bol miktarda sıvı ve bir ağrı kesici almak gerekir (mide sorunu olanlar ağrı kesici kullanırken dikkatli olmalıdır).

  Alkoliklerde akut veya kronik pankreas iltihabı da görülebilir.

  Dolaşım Sistemi

  Alkol geçici olarak kan basıncını düşürebilir. Ancak sürekli kullanıldığında kan basıncını yükseltebilir.

  Sürekli ve aşırı alkol kullananlarda kardiyomiyopati denilen, kalp kasını harabeden ve aritmiden (kalp atışları ritminde düzensizlik) kalp yetmezliğine kadar çeşitli önemli sorunlara yol açan bir hastalık da sık olarak görülür. Az miktarda alkol kullanımı da kalp hastalığı olasılığını artırır.

  Cinsel İşlevler

  Alkol alışkanlığı erkeklerde empotansa (sertleşme kaybı) neden olabilir. Kadınlarda ise adet düzeni bozulabilir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin sağlığını ve gelişimini bozacağı için, hamile kadınların kesinlikle alkol almamaları gerekir.

  Kanser

  Alkoliklerde kalp-damar hastalıklarından sonra en sık ölüm nedeni kanserdir. Alkol kullanmayanlara göre kansere yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir (özellikle gırtlak, yemek borusu, mide ve pankreas kanserleri).


 

 

Benzer Konular

 1. Alkolün Damıtılması
  By Lady in forum KİMYA
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-06-2014, 19:40
 2. Alkolün Erkeklere Zararları ''Akşamcı Erkekler''
  By AdoNiS in forum Erkek Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-04-2014, 23:00
 3. Alkolün Beyin Sağlığına Zararları,Etkileri (Dr. Zekiye Kural)
  By EsmeraLda in forum ø Sigara ve Alkolün Zararları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-18-2013, 15:36
 4. ALKOLÜN AZI YARARLI MI?
  By EmeL in forum ø Sigara ve Alkolün Zararları
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 01-08-2013, 13:37
 5. Sigara ve Alkolün Zararları Nelerdir?
  By EsmeraLda in forum ø Sigara ve Alkolün Zararları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-23-2012, 14:37

Bu Konudaki Etiketler

2 20 2011 3 5 8 ağız ait akkollü içeceklerin topluma zararları ile ilgili resimler alkol alkol gibi içecekleri toplum yönelik zararları alkollu içeceklerin topluma yonelık zararları alkollu içeceklerin topluma yönelik zararları alkollü içecekler ve topluma yönelik zararları alkollü içeceklerin topluma yönelik zararları alkollü içki içmenin bireysel ve toplumsal zararları alkollü içki içmenin topluma yönelik zararları alkolun topluma yonelik zararlari nelerdir alkolun topluma yonelık zararları alkolun topluma yönelik zararları alkolü içeceklerin topluma yönelik zararları alkolün bireysel ve toplumsal zararları alkolün topluma yönelik il zararları alkolün topluma yönelik zararlari alkolün topluma yönelik zararları alkolün topluma yönelik zararları ile ilgili resimleri alkolün topluma yönelik zararları zararları alkolün toplumsal yönelik zararları alkolün yan etkileri zararları alköllü içeçeklerin topluma yönelik zararları alkölün topluma yönelik zararlari almak anne arpacik hastaliği resimleri astigmat geçermi astigmat geçicimidir aşırı alkol kullanımının yan etkileri belirtileri bile bit blefarit kist bol bozukluğu bu bulunduğu cinsel damar değildir diğer dönemi ğöz kist eden emin erkeklerde etkileri fazla gece gelen gelişimi gerçek gibi göz hastalik yara göz hastaliklari resimler göz hastalık işimleri göz hastalıkları resimli göz kapağımın derisine hangi bitki göz kisti gözde kist gözde kist resimleri gözde oluşan kist gözde yağ kisleri gözdeki kist gözdeki kistin alınması göze kızgın yağ sıçraması göze yağ sıçraması hafif hafta hamile hareketleri hastalık hastalıkları hızla içki içkinin topluma yönelik zararları ilk iltihabı kadar kadınlarda kadınları kadınların kafa derisinde yara arpacık kalp kendi kim kirpik arası kist kirpik kökünde çıkan kist konuşma kronik neden nedeni nelerdir olabilir olanlar olarak olayları oluşturma ortaya psikoloji ruhsal saat saatte sabah sağlıklı sendromu size sonra soru sorunları sorunu tarafı tarafından tedavisi ten topluma yönelik zararları toplumsal tüm gözdeki hastalıklar resimleri uzun vardır ve yakın yemek yeni yeri yetersizliği yol yorgunluğu üzerine zararları şalazyon aletleri şalazyon astigmat

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0