Merhaba, ilk ziyaretiniz mi? Buraya tıklayın!

Google Adsense

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.132
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0  Ressamların Hayatı ve Eserleri Mihri Müşfik Hanım (1886-1954)

  Ressamların Hayatı ve Eserleri Mihri Müşfik Hanım (1886-1954) Mihri Müşfik Hanım

  Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını ilk başlatan kadın ressamdır. Özellikle portreleriyle tanındı. Tanınmış kişilerin portrelerini yaptı; portresini yaptığı kişiler arasında Mustafa Kemal Atatürk ve Papa XV. Benedict de vardır. Kız öğrencilerin devam ettiği bir Güzel Sanatlar Akademisi olan İnas Sanayi Nefise’nin ilk kadın yöneticisi oldu; pek çok kadın ressamın yetişmesine emeği geçti. Resme olan tutkusu nedeniyle aristokrat yaşamını terk etti, bohem ve yoksul bir yaşam sürdü. Ressam Hale Asaf'ın teyzesidir.

  Mihri Hanım, 1922 yılında Yunan ordusunun denize dökülmesinin ardından Mustafa Kemal’i mareşal üniformasıyla ayakta canlandıran yaklaşık 3m yüksekliğinde bir portresini yaptı ve Çankaya Köşkü’ne götürerek kendisine sundu. Bu, Cumhuriyetin ilanından sonra bir Türk ressam tarafından yapılan ilk Atatürk portesi'dir. Daha sonra Yugoslav Kralı Alexander hatırasına Yugoslavya'ya hediye edilen bu tablo,II. Dünya Savaşı sırasında Belgrad Sarayı'nın tahrip olması sonucu kayboldu; 1990’larda bulundu.

  Taha Toros’un kaleme almış olduğu ve Akbank tarafından Türk resim sanatı yayıncılığına kazandırılan ‘İlk Kadın Ressamlarımız’ isimli yapıtın dipnotlarından, sanatçının 1988 yılına kadar yapılan araştırmalarda bilinen Türkiye’de 32, İtalya’da 36, Fransa’da 23 ve Amerika’da 60’ı aşkın olmak üzere, 150 dolayında eseri kayıt altına alınmıştır

  Sanatçı, eserlerinde eşi Müşfik Selami İnegöllü ile evli kaldığı (1905 - 1922) dönemde Mihri Müşfik, diğer dönemlerde ise Mihri Rasim imzasını kullanmıştır. sayısı azımsanmayacak yapıtlarında da imzaya rastlanmamaktadır  Ressamların Hayatı ve Eserleri Mihri Müşfik Hanım (1886-1954) Ressamların Hayatı ve Eserleri Mihri Müşfik Hanım (1886-1954) Ressamların Hayatı ve Eserleri Mihri Müşfik Hanım (1886-1954) Ressamların Hayatı ve Eserleri Mihri Müşfik Hanım (1886-1954)

 

 

Bu Konudaki Etiketler

/ 1 15 18 19 1905 1923 ve 2011 arası yaşamış ressamlar isimleri 1954 2 2011 yılında türk ressamı hayatı bilgi 22 23 32 4 5 8 9 almış altı arası arasında asaf atatürk atatürk dönemi türk resim sanatı atlari ayak aşkı aşkın bir bu bulundu cumhuriyet dönemi d grubu şairleri cumhuriyet dönemi türk resim sanati cumhuriyet dönemi türk resim sanatı cumhuriyet dönemi türk resim sanatı d grubu ressamları ve akımları cumhuriyet döneminde ressamlar cumhuriyeti cumhurıyetten bu güne resmı getıren ressamların hayatı daha de denize der devam diğer dünya edilen el eserleri eski türk ressam isimleri resimleri eski ünlü türk ressamlar isimleri ettiği güzel hanım hayatı i ii ilk ilk türk kadın ressamlar images isimli kadar kadı kadın kaya kaza kemal kralı kız mareşal ms mustafa mustafa kemal atatürk müsfik hanim biyografi müşfik hanım kimdir nuri iyem eserlerin isimleri nuri iyem eserlerinde hangi konuları işlemiştir nuri iyem eserlerinin isimleri nuri iyem in eserlerinin isimleri olan oldu olmak olması resim ressamlar ve eserleri ressamların hayatı sana sanatı sanayi sarayı savaşı sayısı size sonra sırası tanı tarafı tarafından turk ressamlari tutkusu türk kadın ressamlar kimlerdir türk ressam isimleri türk ressamlar ve eserleri türk ressamlar ve isimleri türk ressamları ve eserleri türk ressamların isimleri türk ressamların isimleri ve eserleri vardır ve yap yaptı yaptığı yapılan yaşamı ünlü türk ressamlar ünlü türk ressamlarını isimleri ve hayatları yunan yılı yılında üzere yöneticisi

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0