Merhaba, ilk ziyaretiniz mi? Buraya tıklayın!
Kapat
   
©

Google Adsense

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  25 12 2011
  Yer
  Kocaeli - İzmit
  Mesajlar
  34.900
  Bahsedildi
  1
  Etiketlendi
  0  Minig715 AŞIRI YORGUNLUK VE HALSİZLİĞE İYİ GELEN BİTKİLER

  Öksürük otu Bileşikgillerin alt grubu olan Kanarya otugillerin alt grubu öksürük otugillerden (Tussilago) olup, bu grubunda sadece bir bu türü mevcuttur. Yetiştiği yöreye göre zaman içinde değişik formlar alan sadece birkaç adet mevcuttur.

  AŞIRI YORGUNLUK VE HALSİZLİĞE İYİ GELEN BİTKİLER

  Dağ öksürük otu; T.f. ssp. Alpestris, Avustralya öksürük otu; T.f. ssp. Australis, Sicilya Öksürük otu; T.f. ssp. Umbertina ve en yaygın olarak yetişen hakiki öksürük otu; T.f. ssp. Typica’yı sayabiliriz. Latince Tucsis: Öksürük agere: kovan (def eden) anlamına gelir yani öksürüğü kovan demektir. Farfara ise farina beyaz un, fero ise ben un taşıyorum yani toplam ben un taşıyorum anlamına gelir. Türkçede genellikle Öksürük otu diye anılır öksürüğü iyileştirdiği için ve devetabanı denmesi de yapraklarının devenin ayak izine benzetilmesinden ileri gelir. Buda bitkinin çiçek sapının veya yaprağının alt kısmının un gibi beyaz keçemsi tüy taşımasından ileri gelir. Öksürük otunun Romalılar tarafından kullanıldığı bilinmektedir ve sonra Türkler, Araplar ve en son Orta Avrupalılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

  AŞIRI YORGUNLUK VE HALSİZLİĞİN BİTKİSEL ÇÖZÜMÜ

  Tesir Şekli; Balgam söktürücü, göğüs yumuşatıcı, tahrişleri önleyici, üşütmeyi önleyici, iltihapları önleyici, mide ve bağırsakları kuvvetlendirici, idrar söktürücü ve tonik özelliklere sahiptir.
  Araştırmalar; Uzun araştırmalar sonunda birleşiminde Pyrrolizidin- Al-koloit içermeyen yeni öksürük ot türü elde edilmiştir. Bu nedenle öksürük otunun çayı, şurubu ve diğer natürel ilaçlarının kullanılmasında bir sakınca yoktur.(NH. 2.00.120
  Kullanılması;
  a) Komisyon E 138nolu ve 27.07.1990 tarihli monografi bildirisinde ökse ot yaprağının akut nefes yollarını üşütme, öksürük ve ses kısıklığı ile akut ağız ve yutak iltihaplanmasına karşı kullanılabileceğini beyan etmiştir.
  b) Halk arasında; Grip, Öksürük, Bronşit, Astma, Boğmaca, Ses kısıklığı, Akciğerleri üşütme, ciğerlerin şişmesi (Emphysem), Akciğerlerin toz toplaması (Silikoz) ve Verem gibi rahatsızlıklara karşı kullanılmıştır.
  Çay; İki kahve kaşığı öksürük ot yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilir 5-10dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.
  Yan Tesirleri; Amerika’dan ve Çin’den Avrupa’ya gelen kurutulmuş Öksürük ot yapraklarının Pyrrolizidinalkaloit (PA) %0,01 oranında içerdiği, bu nedenle uzun süre öksürük ot yaprak çayının içilmesi halinde kanserojen (kanser yapıcı) etkiye sahip olabileceği ileri sürülmektedir. Son yapılan araştırmada birleşiminde PA içermeyen öksürük otu yetiştirilmeye başlanmıştır, bu bitkinin temin edilerek yetiştirilmesi gerekir. Bu yeni PA’sız Öksürük otu Padiatris Firması tarafından üretilmektedir. Bu öksürük otundan öksürük şurubu yapılmaktadır. Birleşiminde çok az oranda PA olan öksürük otu en az 2500 yıldır kullanıldığı bilinmektedir ve şimdiye kadar yan tesirinin olduğu görülmemiştir.

  AŞIRI YORGUNLUK VE HALSİZLİĞE İYİ GELEN BİTKİLER

 

 

Benzer Konular

 1. Bunca yorgunluk. ..
  By EsmeraLda in forum ★Güzel Sözler
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 06-21-2014, 20:18
 2. AŞIRI KURNAZLIK - Cesare Pavese
  By EsmeraLda in forum FELSEFİK > Düşündüren Sözler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 11-07-2013, 15:42
 3. AŞIRI GÜRÜLTÜ Ve İNSAN SAĞLIĞI
  By EmeL in forum Psikoloji & Ruh Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-14-2013, 22:04
 4. KÖPEKLERDE AŞIRI HAVLAMANIN NEDENLERİ
  By Lady in forum Evcil KöpekLer
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-26-2012, 04:10
 5. ADET SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER ve KULLANIM TARİFLERİ
  By EmeL in forum ŞİFALI BİTKİLER,Yağlar, Bitkisel Tedavi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-23-2012, 23:28

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0