Malik Sealy ; 1992 yılında başlayan profesyonel basketbol kariyerini, 2000 yılında 30 yaşında iken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybedene kadar NBA'de sürdürmüştür. Sealy, National Basketball Association'de oynadığı sekiz sezonda Indiana Pacers, Los Angeles Clippers, Detroit Pistons ve Minnesota Timberwolves takımlarında forma giydi.

New York'un Bronx semtinde büyüyen Sealy'in babası Afro-Amerikan aktivist Malcolm X'in korumasıydı.
Sealy kolejde St. John's University'da basketbol oynadı ve 1992 NBA Draftı'nda Indiana Pacers tarafından 14. sıradan seçildi.

NBA kariyeri boyunca, Sealy maç başına 23,8 dakika süre aldı ve 10,1 sayı attı. Son sezonunda 29 Aralık 1999 tarihinde Orlando Magic'e karşı oynanan maçta attığı son saniye şutu ile takımına 107-105'lik skorla galibiyet getirmesi ve 17 Ocak 2000 tarihinde Indiana Pacers'e karşı attığı üçlük basket ile 101-100'lik maçı skora taşıması kariyerinin en dikkat çekici anlarından oldu.

Sinema filmlerinde kısa süreli roller alan Sealy'in en önemli rollerinden biri 1996 yılında çekilen ve başrolünde Whoopi Goldberg'in oynadığı Eddie adlı filmde canlandırdığı yetenekli ama bencil basketbolcu karakteridir. Ayrıca The Sentinel ve Diagnosis Murder gibi TV yapımlarında da rol almıştır. Bunların yanında, kravat ve elbiseler tasarlayan Sealy, "Malik Sealy XXI, Inc." adında bir firmanın da sahibiydi.

Malik Sealy, 20 Mayıs 2000 tarihinde St. Louis Park, Minnesota'da geçirdiği trafik kazası sonucunda yaşamını kaybetti. Takım arkadaşı Kevin Garnett'in Minneapolis şehir merkezindeki evinde düzenlediği doğumgünü kutlamasından dönerken, otoyolda ters yola giren bir kamyonetin aracına çarpması sonucu kaza gerçekleşti.
Ters yola giren kamyoneti kullanan aracın sürücüsü 43 yaşındaki Souksangouane Phengsene, başında ve göğsündeki yaralarla kazadan kurtuldu. İki şoförün de emniyet kemeri takmadığı kazada, Phengsene'im airbagi açılırken, Sealy'in SUV aracının hava yastığı açılmadı.

Daha önceden de başka bir trafik kazasına alkollü olduğu için sebep olan Phengsene, hapisten çıktıktan sonra 2006 yılında yine alkollü olarak bir trafik kazası yaptı. Bir yıl kamu hizmetinde çalıştıktan sonra 2008 yılında bir kez daha alkollü şekilde kaza geçirdi. Bu son kaza sonrasında sekiz yıl hapse mahkûm edildi.

Sealy'in onuruna, Minnesota Timberwolves onun giydiği 2 nolu formayı emekliye ayırdı. Kevin Garnett ayrıca onun anısına kendi adına dizayn edilen Adidas Garnett 3 spor ayakkabılarının dilinin içine "2MALIK" yazısı yazdırdı. Sealy, adını aldığı Malcolm X'ın da (Malik Shabazz) mezarının olduğu Ferncliff Mezarlığı'na gömüldü.
Malik Sealy

(d. 1 Şubat 1970 – ö. 20 Mayıs 2000)
eski ABD'li profesyonel basketbol oyuncusu.