Welcome guest, is this your first visit?

Google adsense

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  25 12 2011
  Yer
  Kocaeli - İzmit
  Mesajlar
  34.845
  Bahsedildi
  1
  Etiketlendi
  0

  Müzikal Tiyatro Nedir ?

  Müzikal tiyatro, kendine özgü bir olay örgüsü olan, müzik, dans ve diyalogların olaylarla bütünleştiği duygusal ve eğlendirici sahne gösterisi, oyun ya da filmdir. Hikaye ve duygusal içerik, -mizah, acı, aşk, öfke- sözcükler, müzik, hareket ve dramanın teknik yönleri ile bir bütün halinde iletilir. Her ne kadar müzikal tiyatro opera ve dans gibi başka teatral formlarla iç içe geçmiş olsa da diğerlerinden 'hareket, müzik ve diyalog' üçlüsünün birbirine eşit derecede önemli olması ile ayrılır.

  20. yüzyılın başlarından itibaren 'müzikal tiyatro' kısaca müzikal olarak anılmıştır. Antikçağdan bu yana müzik dramatik ifadenin bir parçası olmuştur. Bugün anladığımız manadaki çağdaş batı müzikalleri ise 19. yüzyılın başında ortaya çıkmışlardır.

  Önce İngiltere'de Gilbert ve Sullivan'ın, Amerika'da Harrigan ve Hart'ın eserleri, bunların ardından Edwardiyen müzikal komediler ve George M. Cohan gibi Amerikan sanatçı ve prodüktörlerin eserleri müzikal tiyatro tarihinin başlangıcını oluşturmuşlardır. 20. yüzyılın başında Princess Tiyatrosu'nun müzikalleri ve ''Of Thee I Sing'' gibi şovlar revülerin ve diğer eğlence şovlarının çok ötesine geçerek Show Boat ve Oklahoma! gibi çığır açan eserlerin üretilmesine sebep olurlar. West Side Story (Batı Yakasının Hikayesi), The Fantastics (Fantastik), Hair, A Chorus Line, Les Misérables (Sefiller), The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet), Rent, The Producers ve Wicked bugün akıllara kazınmış en ünlü sembolik müzikallerin yalnızca birkaçıdır.

  Dünyanın her yerinde müzikaller sahnelenmektedir. Bazıları Londra'daki West End ve New York'daki Broadway gibi yüksek bütçeli devasal tiyatrolarda sergilenirken bir kısmı da fringe tiyatrolarında, Off-Broadway'de, bölgesel ve turne tiyatrolarında, performans mekanlarında veya kimi zaman amatör gruplarca küçük sahnelerde sahnelenmektedirler. İngiltere ve Kuzey Amerika'ya haricinde Avrupa, Latin Amerika, Avustralya ve Asya'da da kaydadeğer müzikal tiyatro eserleri izlenebilmektedir.

  Müzikal Tiyatro Nedir ?

  Ölümden sonrası bile varken , senden sonrası neden olmasın ?  Müzikal Tiyatro Nedir ?

 

 

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0