Merhaba, ilk ziyaretiniz mi? Buraya tıklayın!
Kapat
   
©

Google Adsense

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.106
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0  İslamiyetten Önceki Destanlar

  İslamiyetten Önceki Destanlar :


  Alp Er Tunga Destanı
  M.Ö. VII. asırda Türk - İran savaşlarında ün kazanmış, İran ordularını defalarca mağlup etmiş bir Türk hükümdarını anlatır. Daha sonra İranlılar tarafından hile ile öldürülmüştür. Onun İran destanındaki adı Afrasyabdır. Alp Er Tunganın ölümünde söylenmiş bir sagu Divan-ı Lügatü Türkte bulunmuştur. Ancak bununla ilgili asıl bilgi Şehname adlı İran destanında vardır.

  Şu Destanı
  Şu adındaki bir hükümdarın Büyük İskenderin Türk illerine yürüyüşü sırasında onunla yaptığı savaşları anlatır. Sonunda Şu, İskenderle anlaşır ve Balasagun yöresine yerleşir. Bazı Türk boylarının adlarının nereden geldiğinin izahı yönüyle önemlidir. Eski Saka devletinde hükümdarlara Şu adı verilmesi dolayısıyla, bu destan Saka destanı olarak da bilinir.

  Hun - Oğuz Destanları
  Eski Türk devletlerinden tarihini en iyi bildiğimiz büyük devlet Hunlardır. İki destanları vardır. Doğu Hunları temsil eden Oğuz Kağan ve Batı Hunları temsil eden Atilla destanlarıdır.

  Oğuz Kağan Destanı
  Oğuz Kağan adlı bir hükümdarın savaşlarının anlatıldığı en önemli Türk destanlarındandır. M.Ö. II. asırda doğmuştur. Birçok değişikliğe uğramış, birçok katkılarla değişmiştir. Destanda Türklerin bazı boylarının isimlerinin nereden geldiği anlatılır. Oğuz Kağan’ın halkına değişik hedefler göstermesi de dikkate değer bir husustur.

  Attila Destanı
  Batı Hun Hükümdarı Atillanın fetihleri etrafında oluşmuştur. M.S. V. asırda Avrupaya korkulu yıllar yaşatan Atilla, Rusyadan Fransa'ya kadar bütün Avrupayı almış, Roma'ya kadar uzanmıştır. Evlendiği gece çok içtiğinden burun kanamasıyla ölmüştür. Destanda onun ölümüyle ilgili söylenen ağıtta bir ölüm feryadı değil, kahramanlıklar anlatılmıştır.

  Gök - Türk Destanları
  Tarihte kurdukları devlete Türk adını veren ilk Türkler; Gök-Türkler dir. M.S. V. asırdan VIII. asra kadar Ortaasya' ellerinde tutmuşlardır. Gök-Türklerin devlet kurmadan önceki yaşayış ve inançlarını anlatan iki destanları vardır: Bozkurt Destanı ve Ergenekon Destanı.

  Bozkurt Destanı
  Destanın esası yok olma felaketine uğrayan Gök-Türk soyunun yeniden dirilip çoğalmasında bir Bozkurtun Anne Kurt olarak etkili olmasıdır.

  Ergenekon Destanı
  Düşmanları tarafından yenilen Türkler, yok olma aşamasına gelmişti. Düşmanın elinden kaçabilen iki aile, yolu izi olmayan Ergenekona gelmiş orada dört yüz yıl büyüyüp çoğalmış ve demir dağı eritip Ergenekondan çıkmışlar; atalarının düşmanlarını yenip Gök-Türk devletini kurmuşlardır. Destanın en önemli özelliği tarihle benzerlik göstermesidir. Türklerin demiri işleyen ilk kavim olduğunu anlatması da önemlidir.

  Dokuz Oğuz - On Uygur Destanları
  Dokuz Oğuz boyuyla On Uygur boyu birleşip tek bir boy haline gelmişlerdir. İki destanları vardır: Türeyiş Destanı ve Göç Destanı.

  Türeyiş Destanı
  Destana göre eski Hun hükümdarının iki kızı vardı. Hükümdar, kızlarının Tanrılarla evlenmelerini istiyordu.
  Bu yüzden onları insanlardan uzak bir yere bıraktı.

  Tanrı nihayet Bozkurt şeklinde geldi ve kızlarla evlendi. Bu evlenmeden bozkurt ruhu taşıyan Dokuz Oğuz - On Uygur çocukları doğdu.

  Göç Destanı
  Uygurların hükümdarının Çinlilerle savaşmamak için Çin prensesiyle evlenmek istemesi ve Çinlilerin bu prenses karşılığında Türklerce kutsal sayılan bir taşı almalarını anlatır. Taş gidince Uygur ülkesine felaket çöker. Uygur halkı Beş Balıg denilen yere yerleşir. Destanın en önemli özelliği değersiz bir kaya parçasının bile hiçbir şey uğruna düşmana verilmeyeceği inancını anlatmasıdır.

  İslamiyetten sonraki destanları Halk edebiyatında anlatacağız.
  Türklerden başka milletlerin de tarihi destanları vardır: Bunlar doğal destanlardır.Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  İslamiyetten Önceki Destanlar

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

 

 

Benzer Konular

 1. İslamiyetten Sonra Arapların Durumu
  By Lady in forum İslam Tarihi - Mezhepleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-23-2013, 13:13
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-03-2013, 06:22
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-16-2012, 20:50
 4. Efsaneler, Destanlar Şu Destanı
  By EmeL in forum Efsaneler & Destanlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-14-2012, 19:15
 5. Efsaneler,Destanlar - Gılgamış Destanı
  By EmeL in forum Efsaneler & Destanlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-31-2011, 18:13

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0