Google adsense

User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının Özeti

Edebiyat, Dil, Tarih, Coğrafya Kategorisinde ve Türk ve Dünya Edebiyatının Klasik Eserleri Forumunda Bulunan Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının Özeti Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> ...

 1. #1


  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.130
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının Özeti

  Jane Eyre Eseri Hakkında :

  Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının Özeti


  Jane Eyre Chaslotte Brante’nin kendi hayatından geniş ölçüde ilham alarak yazdığı bir romandır. Eserin kahramanı Jane Eyre de onun gibi mutsuz bir çocukluk geçirmiş, facialar görmüş, hayatın güçlüklerine karşı yılmadan savaşmıştır. Brante kardeşinin acı hayatından, yaşadıkları duygulardan yoğurarak yarattığı bütün eserler gibi bu roman da böyle derin bir zamandan beri nesiller boyunca elden düşmeyen bir eser olarak kalmıştır.


  Jane Eyre Klasik Bir Edebi Roman

  Yazarı : Chaslotte Brante

  Özeti :


  Jane Eyre on yaşlarında zayıf, çelimsiz bir çocuktur. Öksüzdür. Yengesi Bn. Rees’in yanında Gateshead Konağında yaşamaktadır.

  Dayısı ölmüştür. Bn.Reed tarafından hiç sevilmez, evde fazlalık olarak görülür. Bn.Reed’in Jahn, Eliza, Georgina adında üç çocuğu vardır. Jane Eyre’I onlardan ayrı tutar, çocukların Jane Eyre ile konuşmalarına izin vermez. Evde sağdece Bessie Leaven adlı bir kadın tarafından sevilir.

  Yengesi Jane Eyre’e daha fazla katlanamaz, onu yatılı okula vermeye karar verir. Jane Eyre de okumak istemektedir. Yengesi Lawood okuluna mektup yazar, bir kaç hafta sonra Jane Eyre ile tanışmak için Brucklehurst gelir. Bn. Reed Jane Eyre’I yaramaz ve yalancı bir çoçuk olarak tanıtır.

  Jane Eyre dokuz Ocak sabahı Gateshead Konağı’ndan okula gitmek için ayrılır. Bir hizmetçi tarafından karşılanır.Gateshead Konağı’na benzer bir yere gelirler. Burası okuldur. Bn.Miller adında bir kadın Jane Eyre’in karnını doyurur ve daha sonra salonuna götürür. Burada seksene yakın kız vardır.

  Bu okulda sekiz yıl kalacaktır. Mutsuz değildir, hareketli bir hayatı vardır. Zamanla bütün öğretmenler tarafından sevilir, herkesin gözüne girer. Önüne çıkan her fırsatı değerlendirir. Zamanla en üst sınıfın birincisi olur ve daha sonra öğretmenlikle görevlendirilir. İki yıl öğretmenlik yapar.

  Artık Lowood’dan sıkılır. Özgürlüğüne kavuşmak ister. Yeni işler yapmak, kendini geliştirmek ister. İş bulmak için gazeteye ilan verir. Bir hafta sonra ilanın karşılığı olarak mektup gelir. Bu mektupta on yaşındaki bir kız çocuğuna mürebbiyeliği istenmektedir. Mektup Millote dolaylarından gelmektedir.

  Birkaç hafta sonra Millote’de bir adam tarafından karşılanır. Thorfield Konağı’na giderler. Evin kahyası Bn. Fairfox, iyi kalpli, görgülü okumuş bir hanımdır. Öğrencisi Adela Varens hayat dolu sevimli bir kızdır.

  Jane Eyre Bn. Fairfax’ın mektuplarını postalamak için yolun buzlu olmasından dolayı kaza yapan atlı bir kişiyle karşılaşır. Ona yardın eder ve hızla mektubu atarak konağa döner. Yolboyunca adamın yüzü gözlerinin önünden gitmez Konağa geldiğinde bir misafir ile karşılaşır. Büyük bir tesadüf yolda yardımettiği kişi içerde oturmaktadır ve onun konağın sahibi Bay Rochester olduğunu öğrenir.

  Konakta acayip şeyler olmaktadır. Jane Eyre üçüncü katta bir odaya girmesi yasaklanır.Geceleri gülme sesleri duyar. Bu seslerin evin terzisi Grace Peale’den geldiğini söylerler.

  Bir gece B. Rochester ile Jane Eyre bahcede dolaşırlar. Birbirlerine iyice alışmışlardır. Herkes yatar, Jane Eyre uyuyamaz. O gece tekrar o gülme sesini duyar ve kim olduğunu öğrenmek için seslenir ama cevap alamaz ve kapının kolu açılmak için zorlanır. Jane Eyre korkarak koridora çıkar ve bir ışık görür. B. Rochester’in odasından çıkan dumanları görür, odasına giderek yangını söndürür. B. Rochester kendine gelerek şaşkınlık ile neler olduğunu sorar. Jane Eyre anlatır. Beyefendi bu olayları kimseye bahsetmemesini ister ve olay orada kapanır.

  Jane Eyre’in günleri çok güzel geçiyordu. Konakta olmaktan çok memnundu ve B. Rochester’I elinde olmadan sevmeye başlar.kasabaya giderken

  B. Rochester, Jane Eyre ile konuşmak ister ve gezintiye çıkarlar. B. Rochester Jane Eyre’I sevdiğini ve evlenmek istediğini söyler. Jane Eyre kaul eder veevlenmeye karar verirler, nişanlanırlar.

  Nişanlılık devresi sona erer ve düğün günü yaklaşır. Jane Eyre bir gece rüyasında Tharfield Konağı’nı yanmış olarak görür.

  Düğün günü gelir, Jane Eyre hazırlanır, herşey yolundadır. Kiliseye gidilir ve papaz gelir. Tam evlenecekleri sırada arkadan bir ses duyulur. Papaz konuşmasına ara verir. Gelen yabancı, bu düğünün olamayacağını, B. Rochester’in evli olduğunu söyler. B. Rochester, ispatlamasını ister ve yabancı herşeyi anlatır. Eşinin hala Thırfield Konağı’nda yaşadığını söyler. B. Rochester eşinin akıl hastası olduğunu, hayvandan farkı olmadığını ve odanın birinde hapis olarak yaşadığını söyler ve eşini tanıtmak için konağa giderler. Üçüncü kata çıkarlar ve odanın kapısını açtıklarında dört ayak üstünde durmuş, saçı başı dağınık, insana benzemeyen, vahşi bir hayvanı andıran biriyle karşılaşırlar. Kadın B. Rochester’e saldırır ve kadını zorla bağlarlar. B. Rochester nasıl böyle bir kadın ile evli kalabileceğini gösterir.

  Evde yabancı kalmamıştır. Jane Eyre odasına çekilir ve ne yapacağını düşünür. O gece rüyasında beyazlara bürünmüş bir kadın görür. Bu kadın annesidir ve konaktan kaçmasını söyler. Jane Eyre, gitmeye karar verir. Aniden kalkar ve eşyalarını hazırlar. B. Rochester ‘in hediye ettiği bırakır ve nereye gittiğinden habersiz yola koyulur. Yoldan bir posta arabası geçer ve durdurur. Bütün parasını verir ve götürebileceği yer kadar götürmesini ister.

  Aradan iki gün geçer ve arabacı Jane Eyre’I Whiclrass diye bir yerde indirir. Biraz yürüdükten sonra bir köye gelir. İş aramak için birkaç kapıyı çalar ama kapılar yüzüne kapanır. Biraz daha yürüdükten sonra bir ev görür ve oraya doğru yonelir. Evin penceresinden içerisini izler ve cesaretini topladıktan sonra kapıyı çalar. Kapıyı bir kadın açar ve Jane Eyre’I içeriye almaz, ona güvenmez, kapıyı kapatır. Jane Eyre oraya yığılır. Daha sonra konuşmalarını dinleyen ev sahibi Bay St. Jahn, Jane Eyre’I içeri alır. Karnını doyurur. Jane Eyre kendini sahte bir kimlik ile tanıtır. Evde Marj ile Doina adlı iki genç kız vardır. Onlar da Jane Eyre’I iyi bir şekilde karşılar.

  Jane Eyre birkaç gün içinde hızla iyileşir. St. Jahn, Jane Eyre’i kızlar içi kurduğu okulda öğretmenlik teklif eder. Jane Eyre kabul eder, okulun yanında bir köy evi vardır, orada oturacaktır.

  Jane Eyre, işini yapmaya başlar, günleri çok güzel geçer. Daha sonra St. Jahn, Jane Eyre’nin gerçek kimliğini öğrenir ve Jane Eyre’e amcasının ölmüş olduğunu ve miras olarak yüklü bir paranın kaldığını bildirir. Jane Eyre bunu nereden öğrendiğini St. Jahn’a sorar, kaçamak cevap verir. Jane Eyre üsteler ve onu amcasının kendisinin dayısı olduğunu, bunu bir avukat tarafından haber ile öğrendiğini söyler. Jane Eyre, yeğenlerinin olduğunu duyuncaçok sevinir ve mirası onlarla paylaşmaya karar verir.gerdanlığı çekmeceye

  Jane Eyre B. Rochester’I merak etmektedir ve Bayan Fairfox’a mektup yazar ama cevap alamaz.

  St. Jahn, Jane Eyre’e evlenme teklif eder ve onunla Hindistan’a gelmesini ister. Jane Eyre bu teklifi kabul etmez.

  Jane Eyre bir gece B. Rochester’inonu çağıran sesini duyar ve B. Rochester’I görmeye gitmeye karar verir.

  Ertesi gün yola çıkar ve iki gün sonra Thırfıld konağına varır. Ama konakta eser yoktur. Neler olduğunu öğrenmek için biraz ilerideki hana gider ve han sahibi Thırfıld’de yangın çıktığını B. Rochester’indeli eşinin çıkardığını, eşinin öldüğünü, B. Rochester’in ise kör olduğunu , şimdi ise ileride orman içinde oturduğunu söyler. Oraya gitmek için hazırlanır.

  Gittiklerinde B. Rochester çok şaşırır ve tekrar evlenme teklifi eder ve sessiz sedasız evlenirler.

  Evliliklerinin ilk yılı kör olarak geçirir, ikinci yılında gözleri açılır ve mutlu bir şekilde yaşarlar.

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard


 2. #2  AdoNiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  Üyelik tarihi
  25 08 2012
  Mesajlar
  7.224
  Bahsedildi
  1
  Etiketlendi
  0

  Cevap: Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının

  Charlotte Brontë

  Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının Özeti
  Charlotte Brontë (d. 21 Nisan, 1816 – ö. 31 Mart, 1855)
  İngiliz yazar.

  Charlotte Brontë, 1816 doğumlu İngiliz yazar. İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasına yerleşmiş eserleriyle tanınan 3 kardeşin (Charlotte Brontë, Emily Brontë, Anne Brontë) en büyüğü. En ünlü eseri “Jane Eyre”, bir asırdan fazla geçmişiyle halen büyük ilgi görüyor. Ayrıca ailenin kısa ve acıklı hayat hikâyesi de birçok esere konu oluyor.

  Charlotte Brontë, 21 Nisan 1816’da Yorkshire, İngiltere’de doğdu. Annesi Maria Branwell idi. Babası Partick Brontë, İrlandalı bir rahipti. Charlotte Brontë, çiftin 6 çocuğundan 3. olanıydı. Nisan 1820’de aile Haworth’a taşındı. Anneleri Maria, 15 Eylül 1821’de kanserden ölünce, 5 kız ve bir erkek çocuğuna bakma görevi teyzeleri Elizabeth Branwell’e düştü. 1824 yılında 3 kız kardeşiyle birlikte Clergy Daughters’ adlı okula başlayan Brontë, buradaki sağlıksız koşullar dolayısıyla okuldan hiç hoşlanmadı. Yazarın sağlığı bozuldu, hatta kardeşleri 1814 doğumlu Maria’yı ve 1815 doğumlu Elizabeth’i de okuldaki koşullar yüzünden 1825’te tüberküloza kurban verdi. Bir yıl sonra okuldan ayrıldı. Gençlik yıllarında, sağ kalan 4 kardeş; Charlotte, Branwell, Emily ve Anne, babalarının kütüphanesinde bolca vakit geçirmeye başladılar. Kurgusal krallıklar kuruyorlar ve bu krallıklarla ilgili hikâyeler ve şiirler yazıyorlardı. Edebiyata karşı ilgileri de bu yıllarda başlamış, hayal güçleri kardeşlerin tümüne ileride geliştirecekleri araçlar sunmuştu.

  Brontë, eğitimine Mirfield’daki Roe Head adlı okulda devam etti. 1831 ve 1832 yıllarında burada okudu ve bu okul, en iyi arkadaşları Ellen Nussey ve Mary Taylor ile tanıştığı yer oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra bu okula öğretmen olarak döndü ve 1835 – 1838 yılları arasında burada öğretmenlik yaptı.

  1839’da Yorkshire’daki birçok ailenin evinde mürebbiyeliğe başladı ve 1841’e kadar bu işle uğraştı. 1842’de kardeşi Emily’yle Brüksel’e, Constantin Heger ve karısı tarafından işletilen okulda Almanca ve işletme dersleri almaya ve çalışmaya gitti. Önceleri öğrenci olarak katıldıkları okulda daha sonra bir miktar para ve kalacak yer karşılığında Brontë İngilizce, Emily de müzik öğretmenliği yapmaya başladı. Ancak Brüksel’de yeni kurdukları bu hayat, teyzelerinin ölümüyle yarıda kesildi. 1842’de bu yüzden İngiltere’ye döndüler ancak Brontë, 1843’te tekrar Brüksel’e gitmeye karar verdi. Brüksel’deki serüveninin 2. yarısı yazar için pek de iyi geçmedi. Yalnız kalmıştı, evine ve kardeşlerine karşı büyük bir özlem duyuyordu ve okulun sahibi Constantin Heger’e aşık olmuştu. Burada geçirdiği günleri, kitapları “The Professor” ve “Villette”ye ilham kaynağı oldu. Yazar, Ocak 1844’te İngiltere’ye geri döndü.

  1846’da 3 kız kardeş Charlotte, Emily ve Anne, “Currer Bell”, “Elise Bell” ve “Acton Bell” isimlerini kullanarak ortaklaşa “Poems by Currer, Elise and Acton Bell” isimli bir şiir kitabı çıkarttı. Kitap sadece 2 adet satarak büyük bir hayal kırıklığı yaratsa da kardeşler yılmadı ve ilk romanlarını yazmak için kolları sıvadı. Charlotte Brontë, ilk iki romanında “Currer Bell” ismini kullanmaya devam etti.

  Ailenin tek oğlu olan Branwell, 1848’de bronşit yüzünden öldü. Aynı yıl Emily Brontë ve 1849’da Anne Brontë tüberkülozdan hayatını kaybetti. Charlotte Brontë, babasıyla kalmıştı. “Jane Eyre”in gördüğü büyük ilgi üzerine bir yayıncı, yazarı sık sık Londra’ya davet ediyordu. Bu ziyaretler sırasında Brontë geniş bir sosyal çevre edinmiş, Harriet Martineau, Elizabeth Gaskell gibi isimlerle tanışmıştı. Ancak sürekli olarak yaşlı babasının yanında olmak istediğinden Londra seyahatlerini birkaç haftadan daha uzun tutmadı.

  Haziran 1854’te Charlotte Brontë, babasının yardımcısı Arthur Bell Nichollsla evlendi. Hamileliğinin dokuzuncu ayında, 31 Mart 1855’te öldü. Ölüm nedeni tam olarak bilinmese de tüberküloz, tifüs ya da hamileliğin ilk safhalarındaki bir rahatsızlıktan dolayı öldüğü sanılıyor. Brontë’nin eserleri halen büyük ilgi görüyor ve İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasında sayılıyor. Aynı zamanda “On the Death of Anne” ve “Brontë” isimli iki şiir kitabı bulunuyor.


  ESERLERİ;
  Jane Eyre (1847)
  Shirley (1849)
  Villette (1853) ve
  The Professor (1857) (Bu kitap “Jane Eyre”den daha önce yazılmış ancak hiçbir yayınevi tarafından basılmak istenmemişti. Ancak Brontë’nin ölümünden sonra, 1857’de basıldı.)
  Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının Özeti


LinkBacks (?)

 1. 03-03-2013, 20:50

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Jane Fonda Wallpaper Jane Fonda Resimleri
  By Lady in forum ÜNLÜ RESİMLERİ | Wallpapers
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 04-12-2014, 10:30
 2. Jane Fonda
  By HeRa in forum ÜNLÜ RESİMLERİ | Wallpapers
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-08-2013, 01:26
 3. Nostalji Güzeller-Jane Fonda-HD-Resimleri Jane Fonda Wallpapers
  By HeRa in forum ÜNLÜ RESİMLERİ | Wallpapers
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-08-2013, 00:39
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-06-2012, 00:47
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-22-2012, 18:02

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Bumerang - Yazarkafe
- Toplist Site Ekle resim resim Top Blogs TOPlist Arts
Blogg - webbhotell TOPlist website security

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385